Home / Lajme / Maqedoni / Ftohja mund të shkaktojë probleme në pemtari (VIDEO)

Ftohja mund të shkaktojë probleme në pemtari (VIDEO)

23 Shkurt – Moti i ngrohtë që e përfshiu Maqedonisë pozitivisht reflektoi ndaj bujqësisë, por në qoftë se ulen temperaturat, janë të mundshme probleme në pemëtari, vreshtari, kopshtari, bujqësi dhe bletari për shkak të ngrirjes, vlerëson Federata e fermerëve.

“Për momentin moti i ngrohtë pozitivisht ndikon ndaj prodhimtarisë nga në shumë aspekte, zhvillim të përshpejtuar të bimëve, fotosintezë më intensive, shpenzime të zvogëluara për ngrohje të serrave, që drejtpërdrejtë ndikon ndaj qëllimit përfundimtar të prodhimit posaçërisht tek domatet, trangujt dhe specat. Në qoftë se ulen temperaturat, disa prodhime kopshtare si jakra mund të pësojnë shoqe që ishte rast prej para dy viteve kur erdhi deri në lulëzim. Pasoja negative do të ketë edhe ndaj drithërave”, thonë nga Federata. Fermerët druajnë nga ftohja e shpejtë eventuale sepse kjo mund të sjellë edhe deri në ngordhjen e familjeve të bletëve të cilat veçmë po sillen si të jetë pranverë.

Gjithashtu lexo

Lumi në Poroj të Tetovës ende mbetet pezull, banorët bllokojnë rrugën Tetovë-Jazhincë

Banorët e fshatit Poroj, sot (18 gusht), prej ora 14:00 e kanë bllokuar rrugën rajonale …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *