Home / Lajme / Maqedoni / Maqedonasit nënshkruajnë për ligjin e pjesëtarëve të UÇK-së (VIDEO)

Maqedonasit nënshkruajnë për ligjin e pjesëtarëve të UÇK-së (VIDEO)

Tetovë, 19 Shkurt – Për shtatë ditë Lidhja e Diasportës shqiptare për Maqedonin në bashkëpunim me OVLUÇK-në, ka grumbulluarë mbi 50 mijë nënshkrime.

Në peticionin i cili është duke u organizuar për tju dërguarë sekretarit të përgjithëshëm të Nato-s z. Andres Fogh Rasmussen që ti vendos një kusht maqedonisë, për anëtarsim në Nato e ai kusht është sjellja e një ligjë për ish luftëtarët, veteranët dhe invalidët e luftës së UÇK-së së vitit 2001. Koordinatori i LDSHM Besim Hoda thotë se deri mëtani ka edhe mbi 50 qytetarë maqedonas që kanë nëshkruarë këtë peticion edhe atë me vetë dëshirë për të treguarë se janë për bashkëjetesë.

Sipas Hodës fatkeqësishtë qyteti i Tetovës edhe pse ka një numër më të madhë të banorëve është një qytet ku ka grumbulluarë më pakë nënshkrime, në krahasim me qytetet tjera në Maqedoni, ajo çka është më e veçanta në Tetovë është se gjinia femërore e ka nënshkruarë më shumë këtë peticion se sa ajo mashkullore.

Aksioni për grumbullimin e nënshkrimeve vazhdon edhe ditëve të tjera.

Gjithashtu lexo

Lumi në Poroj të Tetovës ende mbetet pezull, banorët bllokojnë rrugën Tetovë-Jazhincë

Banorët e fshatit Poroj, sot (18 gusht), prej ora 14:00 e kanë bllokuar rrugën rajonale …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *