Home / Sport / Maqedonia në grup me Spanjën, Shqipëria me Portigalinë

Maqedonia në grup me Spanjën, Shqipëria me Portigalinë

Plasman direkt në Evropianin 2016 në Francë do ët sigurojnë dy ekipet më të mira nag cdo grup, si dhe reprezentacioni më i mirë që do të plasohet në vendin e tretë.

Reprezentacioni i Maqedonisë në futboll do të jetë pjesë e grupit C eliminator për evropianin 2016 në Francë së bashku me kampionin evropian dhe botëror Spanjën. Përvec këtyre të fundit Maqedonia për rival ka fituar edhe Ukrainën, Sllovakinë e Hamshikut dhe Shkërtelit, Bjellorusinë dhe Luksemburgun. Plasman direkt në Evropianin 2016 në Francë do të sigurojnë dy ekipet më të mira nag cdo grup, si dhe reprezentacioni më i mirë që do të plasohet në vendin e tretë. Tetë Kombëtaret tjera do të luajnë në barazh, me cka do të bëhen të ditur pjesëmarrësit e fundit në samitin continental të futbollit. 

Kualifikimet e Euro 2016:
Grupi A: Holanda, Turqia, Kazakistan, Islanda, Letonia, Çekia.
Grupi B: Bosnja, Andorra, Izrael, Belgjika, Wales, Qipro.
Grupi C: Spanja, Luksemburgu, Maqedonia, Bjellorusia, Sllovakia, Ukraina.
Grupi D: Gjermania, Gjibraltar, Gjeorgia, Skocia, Polonia, Republia e Irlandës
Grupi E: Anglia, San Marino, Lithuania, Estonia, Sllovenia, Zvicra.
Grupi F: Greqia, Ishujt Faroe, Irlanda Veriore, Finlanda, Hungaria, Rumania.
Grupi G: Rusia, Liechtenshtein, Austria, Moldavia, Mali i Zi, Suedia.
Grupi H: Italia, Malta, Norvegjia Kroatia, Azerbajxhan, Bullgaria.
Grupi I: Portugalia, Shqipëria, Armenia, Serbia, Danimarka.

Gjithashtu lexo

Kastriot Tusha dhe “Ballistët” këndojnë “Xhamadani vija vija” midis Milanos (Video)

“Ballistët” janë duke bërë atmosferë fantastike në Milano dhe atyre u wshtw bashkuar edhe Kastriot …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *