Home / Lajme / Maqedoni / Veljanovski shpalli zgjedhjet presidenciale 2014

Veljanovski shpalli zgjedhjet presidenciale 2014

01 Shkurt… Kryetari i Kuvendit te Maqedonise, Trajko Veljanovski sot nenshkroi Vendimin per shpalljen e zgjedhjeve per President te Republikes se Maqedonise. Raundi i pare do te mbahet me date 13 Prill 2014

Zgjedhjet e ardhshme presidenciale do të mbahen më 13 prill 2014. Këtë e ka njoftuar sot kryetari i Kuvendit të Maqedonisë, Trajko Veljanovski pas nënshkrimit të Vendimit për shpalljen e zgjedhjeve për president të Republikës së Maqedonisë.

“Vendimi për zgjedhjet do të dorëzohet deri ke KSHZ si organ për orgizimin e zgjedhjeve, si dhe deri te ministria për puën të jashtme dhe për drejtësi”, tha Velanoski.
Zgjedhjet per president duhet te mbahen ne 60 ditet e fundit te mandatit te kryetarit dhe realisht kjo date do te ishte 20 Prilli, por duke mare parasysh se me date 20 Prill eshte festa ortodokse e Kershendellave u mor vendim qe raundi i pare te mbahet me date 13 Prill.
Me kete rast Veljanovski u beri apel te gjithe organizatoreve te respektojne kushtetuten dhe ligjet, dhe edhe nje here te tregojme se qellimi yne i pergjithshem eshte prosperiteti i Maqedonise.
Zyrtarisht kampanja do te filloje 20 dite pas shpalljes se zgjedhjeve, kurse partite politike ende nuk i kane shpall kandidatet e tyre.Tv Koha

Gjithashtu lexo

Deskoski: Drama me Serbinë i ka rrënjët më të thella sesa që mundohet të tregojë Vuçiq (Video)

Epilog i mirë i dramës së panevojshme, e cila ka rrënjë më të thella nga …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *