Home / Lajme / Maqedoni / Hoxhallarët: Shitja e votës, haram i rëndë

Hoxhallarët: Shitja e votës, haram i rëndë

27 Prill – Ky është një gjynah për të cilin ata që e shesin votën i pret dënim i rëndë, kurse parave që i marrin për shitjen e votës nuk ju shihet hajri”, thotë një hoxhë i njohur për “Lajm”.

Hoxhallarë të njohur komentojnë dukurinë e shitblerjes së votës, dukuri për të cilën raportohet se vërehet edhe sot në ditën e zgjedhjeve. “Nëse dikush ka bë punë dhe vepra të mira, ai nuk ka nevojë që të blejë votën. Kjo do të thotë se para për blerjen e votës japin kryesisht ata që nuk kanë arritur ta meritojnë votën me punët që kanë bërë. Domethënë nëse shesim votën, kemi ndihmuar të keqen. Sipas dispozitave islame, por sa kam dijeni edhe dispozitave të religjioneve tjera, ky është një gjynah për të cilin ata që e shesin votën i pret dënim i rëndë, kurse parave që i marrin për shitjen e votës nuk ju shihet hajri”, thotë një hoxhë i njohur për “Lajm”.

Gjithashtu lexo

Lumi në Poroj të Tetovës ende mbetet pezull, banorët bllokojnë rrugën Tetovë-Jazhincë

Banorët e fshatit Poroj, sot (18 gusht), prej ora 14:00 e kanë bllokuar rrugën rajonale …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *