Home / Lajme / Maqedoni / Pendarovski: Maqedonia është mjerimi më i madh në Evropë

Pendarovski: Maqedonia është mjerimi më i madh në Evropë

5 prill-Kjo është pika e daljes normale në botën e qytetëruar. Kur shteti është bosh nga njerzit atëherë është kërcënimi më i madh për sigurinë dhe stabilitetin dhe të ardhmen e Maqedonisë, theksoi Pendarovski .

Maqedonia sot është mjerimi më i madh në Evropë. Ne jemi në fund të Ballkanit dhe Ballkani është pjesa më e varfër e Evropës , tha kandidati për president i LSDM-së, Stevo Pendarovski në tubimin e sontëm në Ohër. Ai gjithashtu tha se të gjithë qytetarët e Maqedonisë do të kërkojnë pasaportat malazeze dhe shqiptare, pasi të gjithë qytetarët duan të largohen nga vendi për një jetë më normale.

“Shtetet tjera rreth nesh negociojnë me Bashkimin Evropian , Serbia filloi , Mali i Zi , Shqipëria, ndoshta në korrik do të marrë statusin e kandidatit dhe për këtë arsye ne të gjithë do të kërkojmë pasaporta malazeze dhe pasaporta shqiptare, jo sepse ne mendojmë ndryshe, por për shkak se ne nuk kemi asnjë shans për të mbijetuar. Kjo është pika e daljes normale në botën e qytetëruar. Kur shteti është bosh nga njerzit atëherë është kërcënimi më i madh për sigurinë dhe stabilitetin dhe të ardhmen e Maqedonisë, theksoi Pendarovski .

“Në qoftëse kundërshtarët tanë politikë thonë se, ‘Shteti mbi të gjitha’, unë do t’i korrigjojë ata, populli mbi të gjitha, nëse ka popull ka edhe shtet”, tha Pendarovski para qytetarëve të Ohrit .

Ai bëri thirrje për mobilizim masiv më 13 prill, për politika të reja dhe për ta kthyer një faqe të re në historinë e Maqedonisë.

Gjithashtu lexo

Lumi në Poroj të Tetovës ende mbetet pezull, banorët bllokojnë rrugën Tetovë-Jazhincë

Banorët e fshatit Poroj, sot (18 gusht), prej ora 14:00 e kanë bllokuar rrugën rajonale …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *