Home / Lajme / Maqedoni / Arrestohet mjeku Dejan Stavriq

Arrestohet mjeku Dejan Stavriq

7 MAJ-Menjëherë pasi mori këto para, shpërblimin të paligjshëm, zyrtarët policor që ishin vendosur në afërsi reaguan me shpejtësi dhe e arrestuan dhe dërguan oftalmologun në stacionin policor. Sot mbi bazë të materialit të grumbulluar, kundër mjekut do të ngrihet padi penale që i është dorëzuar prokurorit publik”, tha Ivo Kotevski, zëdhënës i MPB-së.

Mjeku oftalmolog dhe njëherësh ish lider i protestave të sindikatës së shëndetësisë Dejan Stavriq i cili u arrestua dje, dyshohet se ka marrë ryshfet me qëllim që të ndihmojë një pacient të shpallet si i sëmurë, për të përfituar pension invalidor në mënyrë të paligjshme. Zëdhënësi i MPB-së Ivo Kotevski deklaroi sot se Stavriq kishte kërkuar 2 mijë euro ryshfet nga pacienti, për gjoja diagnozë të rëndë në sy, që i pamundësonte pacientit të punonte.

“Pasi rasti u paraqit në polici dhe pasi u përpunuan teknikisht paratë, ato iu dorëzuan mjekut oftalmolog. Menjëherë pasi mori këto para, shpërblimin të paligjshëm, zyrtarët policor që ishin vendosur në afërsi reaguan me shpejtësi dhe e arrestuan dhe dërguan oftalmologun në stacionin policor. Sot mbi bazë të materialit të grumbulluar, kundër mjekut do të ngrihet padi penale që i është dorëzuar prokurorit publik”, tha Ivo Kotevski, zëdhënës i MPB-së.

Aksioni për prangosjen e mjekut-oftalmolog Dejan Stavriq u realizua në afërsi të stacionit hekurudhor. Aksion u zhvillua edhe para syve të kalimtarëve të rasti

Gjithashtu lexo

Lumi në Poroj të Tetovës ende mbetet pezull, banorët bllokojnë rrugën Tetovë-Jazhincë

Banorët e fshatit Poroj, sot (18 gusht), prej ora 14:00 e kanë bllokuar rrugën rajonale …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *