Home / Lajme / Maqedoni / BE kërkon dialog politik në Maqedoni

BE kërkon dialog politik në Maqedoni

7 maj-“Ne jemi të vetëdijshëm se partia opozitare është e demoralizuar me procesin zgjedhor dhe nuk i pranon rezultatet. Kjo është një situate e pa fat. Ne preferojmë angazhim dhe jo tërheqje. Ne do të vazhdojmë që t’i inkurajomë liderët politik të angazhohen në frymë konstruktive për zgjidhjen e problemeve aktuale, ka deklaruar zëdhënësi i komisionarit për zgjerim i BE, Pter Stano

“Ne jemi të vetëdijshëm se partia opozitare është e demoralizuar me procesin zgjedhor dhe nuk i pranon rezultatet. Kjo është një situate e pa fat. Ne preferojmë angazhim dhe jo tërheqje. Ne do të vazhdojmë që t’i inkurajomë liderët politik të angazhohen në frymë konstruktive për zgjidhjen e problemeve aktuale, ka deklaruar zëdhënësi i komisionarit për zgjerim i BE, Pter Stano, transmeton Portalb.

Në pyetjen nëse BE do të jetë ndërmjetës për tejkalimin e krizës në vend, Stano thotë: “ Nuk dua të spekulojë për ndërhyrjen nga jashtë, por më tepër dua të them për nevojën për angazhim konstruktiv dhe dialog në mes qeverisë dhe opozitës”.

Gjithashtu lexo

Përfaqësimi në ARM, reagon Lëvizja Besa – (FOTO & VIDEO)

Lëvizja BESA reagon ndaj deklarimeve të zëvendës ministrit të Mbrojtjes, Bekim Maksuti i cili shprehu …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *