Home / Lajme / Maqedoni / Danaj: Shqiptarët e Maqedonisë duhet të organizojnë vetëmbrojtje popullore

Danaj: Shqiptarët e Maqedonisë duhet të organizojnë vetëmbrojtje popullore

22 maj-Ka vetem nje rrugedalje: Shqiptaret duhet te fillojne te organizojne vetembrojtjen popullore. Perndryshe do te jetojne gjate me ankthin dhe friken e shovinizmit maqedonas qe “shqiptaret e vdekur i konsideron shqiptare te mire”, – thotë Koço Danaj.

Së fundmi për incidentet e ndodhura në Gjorçe Petrov të Shkupi, ka reaguar edhe analisti dhe publicisti nga Tirana, Koço Danaj. Ai thotë se shqiptarët në Maqedoni tashmë kanë vetëm një formë mbrojtjeje, atë të vetëorganizimit.

“Une denoj vrasjen e djeshme te nje te riu maqedonas nga nje i ri shqiptar. Por une denoj akoma me shume huliganizmin maqedonas i cili ka dy nete qe nuk proteston, por vetem vjell vrer, urrjetje dhe ultrashovinizem ndaj shqiptareve. Qe nga parrullat neonaziste deri tek shkaterrimet dhe diegiet e lokaleve te shqiptareve. Qe nga largimet e grave dhe femijeve shqiptare ne Nerez dhe Loke nga frika e ketij mllefi dhe urrejtjeje patologjike ndaj shqiptareve deri tek reagimi i turpshem i partive politike shqiptare ne Shkup, qe vetem sonte nxorren nje shef kabineti i cili nuk foli zyrtarisht, por foli ne FB. Ka vetem nje rrugedalje: Shqiptaret duhet te fillojne te organizojne vetembrojtjen popullore. Perndryshe do te jetojne gjate me ankthin dhe friken e shovinizmit maqedonas qe “shqiptaret e vdekur i konsideron shqiptare te mire”, – thotë Koço Danaj.

Gjithashtu lexo

Katër të lënduar në afër Gostivarit – (VIDEO)

Të shtunën mbrëma rreth orës 23 në autostradën Gostivar-Tetovë në afërsi të pikës së pagesës …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *