Home / Lajme / Maqedoni / Digjen lokale të shqiptarëve në Gjorçe Petrov, policia e pafuqishme për t’i ndalë

Digjen lokale të shqiptarëve në Gjorçe Petrov, policia e pafuqishme për t’i ndalë

Shkup, 20 Maj – Pas vrasjes që ndodhi qindra qytetar maqedonas kanë djegur dhe shkatërrohen objekte në Gjorçe Petrov në pronësi të shqiptarëve.

– Qindra qytetarë maqedonas të revoltuar dhe të zemëruar nga vrasja e të riut 19 vjeçar, kanë djegur disa lokale shqiptare, mes tyre një qebatore dhe një ëmbëltore të një pronari nga Tetova, poashtu maqedonasit kanë përmbysur makina, dhe duke djeg edhe kontejnerat që gjendeshin në Gjorçe Petrov të Shkupit.

Policia e pafuqishme për t’i ndalë turmën prej 400 vetave, nuk ndërmori asgjë derisa qindra maqedonas demoluan gjithçka që iu dilte para tyre.

Gjithcka kishte filluar në momentin kur trupi i pajetë i maturantit 18-vjecar u nis në drejtim të mjeksisë gjyqësor.

Gjithashtu lexo

Foure mbështet reformat në OBRM-PDUKM (Foto)

Ish-euroambasadori në Maqedoni, Erwan Foure, përmes një shënimi të shkurtër në Maqedoni, ka përshëndetur iniciativën …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *