Home / Lajme / Maqedoni / Nesër raund i ri negociatash për emrin

Nesër raund i ri negociatash për emrin

5 maj-Sipas formimit të përcaktuar, Nimic fillimisht do të takohet me dy negociatorët në takime të ndara, ndërsa më pas një takim i përbashkët në selinë e OKB-së. Ky takim vjen pas zgjedhjeve evropiane dhe lokale në Greqi dhe pas zgjedhjeve në Maqedoni.

Ndërmjetësi për zgjidhjen e kontestit të emrit, Metju Nimic ka thirrur për nesër një raund të ri bisedimesh për emrin në Nju Jork.

Sipas komunikatës së OKB-së, dyja palët negociatore nga Shkupi dhe Athina kanë pranuar ftesën.

Sipas formimit të përcaktuar, Nimic fillimisht do të takohet me dy negociatorët në takime të ndara, ndërsa më pas një takim i përbashkët në selinë e OKB-së. Ky takim vjen pas zgjedhjeve evropiane dhe lokale në Greqi dhe pas zgjedhjeve në Maqedoni.

Gjithashtu lexo

Stejt Departamenti: Qeverisja e VMRO-së ka nxitur diskriminim fetar në Maqedoni

Grupet religjioze në Maqedoni vlerësojnë se ish-Qeveria e VMRO-DPMNE-së e ka favorizuar Kishën Ortodokse – …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *