Home / Lajme / Maqedoni / Sot raundi i ri negociatash për emrin në Nju Jork

Sot raundi i ri negociatash për emrin në Nju Jork

Shkup, 06 Maj – Sipas formimit të përcaktuar, Nimic fillimisht do të takohet me dy negociatorët në takime të ndara, ndërsa më pas një takim i përbashkët në selinë e OKB-së. Ky takim vjen pas zgjedhjeve evropiane dhe lokale në Greqi dhe pas zgjedhjeve në Maqedoni.

Ndërmjetësi për zgjidhjen e kontestit të emrit, Metju Nimic ka thirrur për sot sipas orës lokale amerikane një raund të ri bisedimesh për emrin në Nju Jork.

Sipas komunikatës së OKB-së, dyja palët negociatore nga Shkupi dhe Athina kanë pranuar ftesën.

Sipas formimit të përcaktuar, Nimic fillimisht do të takohet me dy negociatorët në takime të ndara, ndërsa më pas një takim i përbashkët në selinë e OKB-së. Ky takim vjen pas zgjedhjeve evropiane dhe lokale në Greqi dhe pas zgjedhjeve në Maqedoni. (INA)

Gjithashtu lexo

Tym, zjarr e mbeturina në komunat shqiptare, politikanët bëhen gati për fushatë,rinia pa shpresa

Partitë shqiptare në Maqedoni kanë filluar përgatitjen për fushatën e zgjedhjeve lokale të cilat pritet …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *