Home / Lajme / Maqedoni / Statistikë: Burat ne Maqedoni vdesin më herët se gratë

Statistikë: Burat ne Maqedoni vdesin më herët se gratë

29 Maj – Sipas entit per statistik numri i te vdekurve vitin e kaluar eshte 20.234 persona ose 3.4% me shume se vitin e kaluar

Sipas entit per statistik numri i te vdekurve vitin e kaluar eshte 20.234 persona ose 3.4% me shume se vitin e kaluar. Nga ky numer 10.523 jane bura ose 52.3%, 200 jane foshnje te vdekura kurse 9511 jane femra.
Mosha mesatare tek burat eshte 70.3 vjet kurse tek femrat 74.4 vjet, ose me fjale te tjera femrat ne Maqedopni jetojne 4.1 vjet me shume se burat.
Si edhe vitet e kaluara me se shumti shkas i vdekjes jane semundjet e sistemit vaskular,rreth 59.2%, pastaj si pasoje e neoplazmit vdesin reth 18.3%,4.2% nga semundjet metabolike dhe 3.9% si shkas paraqiten semundjet respirative.

Gjithashtu lexo

Lumi në Poroj të Tetovës ende mbetet pezull, banorët bllokojnë rrugën Tetovë-Jazhincë

Banorët e fshatit Poroj, sot (18 gusht), prej ora 14:00 e kanë bllokuar rrugën rajonale …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *