Home / Lajme / Maqedoni / Zaev takohet me Oravin

Zaev takohet me Oravin

Shkup, 06 Maj – Sipas lideri të LSDM-së Zoran Zaev pikërisht vërejtjet e potencuara nga OSBE/ODIHR janë shkaqet për shkak të të cilave kjo parti nuk e njeh procesin zgjedhor dhe nuk do t’i pranojë mandatet e deputetëve.

Për Bashkimin Evropian, raporti i OSBE/ODIHR është dokument kyç për vlerësim kyç të procesit zgjedhor në Maqedoni, kumtoi ambasadori i BE-së në Maqedoni, Aivo Orav, në takimin e sotëm me udhëheqësinë e LSDM-së.

Sipas lideri të LSDM-së Zoran Zaev pikërisht vërejtjet e potencuara nga OSBE/ODIHR janë shkaqet për shkak të të cilave kjo parti nuk e njeh procesin zgjedhor dhe nuk do t’i pranojë mandatet e deputetëve.

Në kumtesë theksohet se si një nga prishjet serioze të sistemit, krysia e LSDM-së, siç theksohet e potencon partizimin e rritur të policisë dhe vënien e saj të drejtpërdrejtë në funksion të partisë në pushtet.

“LSDM si partia më e madhe opozitare ka detyrim ndaj qytetarëve t’i legjitimojë proceset e këtilla jodemokratike, që ta stabilizojë shtetin dhe ta kthejë në brazdë normale”, tha Zaev. Sipas tij, nevojitet aktivitete në drejtim të krijimit të kushteve për zgjedhje të lira dhe korrekte.

Gjithashtu lexo

Përfaqësimi në ARM, reagon Lëvizja Besa – (FOTO & VIDEO)

Lëvizja BESA reagon ndaj deklarimeve të zëvendës ministrit të Mbrojtjes, Bekim Maksuti i cili shprehu …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *