Home / Sport / Kush janë lojtarët më të paguar në Botëror?

Kush janë lojtarët më të paguar në Botëror?

Sot nis kampionati botëror i futbollit “Brazil 2014”, ku ndeshja e parë hapëse do të luhet mes Brazilit dhe Kroacisë.

Por cilët janë lojtarët më të paguar? “Dailymail”, ka renditur 10 lojtarët më të paguar.

Sipas klasifikimit, më i paguari është Wayne Rooney. Lojtarit të Manchester United një sekondë i kushton 50 paund. I dyti vjen Lione Messi dhe vjen pas Rooney vetëm për shkak të taksave të larta që paguan në Spanjë.

1. Wayne Rooney
Paga javore: £300,000
Mosha: 28
Ekipi: Manchester United
Kombëtarja: Angli
Sponsorët: Harper Collins, Nike, EA Sports, Coca-Cola

2. Lionel Messi
Paga javore: £292,000
Age: 26
Ekipi: Barcelona
Kombëtarja: Argjentinë
Sponsorët: Adidas, Turkish Airlines, PepsiCo, Herbalife, EA Sports, Dolce & Gabanna, Adidas, Gillette

3. Cristiano Ronaldo
Paga javore: £288,000
Age: 29
Ekipi: Real Madrid
Kombëtarja: Portugali
Sponsorët: Nike, Coca-Cola, Castrol, Konami, Motorola, Herbalife, KFC, Tag Heuer, Fly Emirates, Emporio Armani

4. Robin Van Persie
Paga javore: £250,000
Age: 30
Ekipi: Manchester United
Kombëtarja: Holandë
Sponsorët: Nike, Adidas, BT Sport, Pepsi

5. Yaya Toure
Paga javore: £230,000
Age: 31
Ekipi: Manchester City
Kombëtarja: Bregu i Fildishtë
Sponsorët: Puma, Ford

6. Sergio Aguero
Paga javore: £220,000
Age: 26
Ekipi: Manchester City
Kombëtarja: Argjentinë
Sponsorët: Puma, Pepsi

7. Luis Suarez
Paga javore: £220,000
Age: 27
Ekipi: Liverpool
Kombëtarja: Uruguai
Sponsorët: Adidas

8. David Silva
Paga javore: £200,000
Age: 28
Ekipi: Manchester City
Kombëtarja: Spanjë
Sponsorët: Adidas

9. Eden Hazard
Paga javore: £185,000
Age: 23
Ekipi: Chelsea
Kombëtarja: Belgjikë
Sponsorët: Nike

10. Fernando Torres
Paga javore: £175,000
Age: 30
Ekipi: Chelsea
Kombëtarja: Spanjë
Sponsorët: Adidas, Pepsi, Aviva,

Gjithashtu lexo

City: 300 mln euro për Messi-n – (VIDEO)

Klubi anglez, Mançester Sity është i gatshëm të bëjë çmendurinë e radhës në tregun e …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *