Home / Lajme / Maqedoni / Merkel: Do të isha e lumtur nëse do të zgjidhet kontesti i emrit

Merkel: Do të isha e lumtur nëse do të zgjidhet kontesti i emrit

12 qershor-“Ne duam që me Maqedoninë me shumë mirëkuptim të bashkëpunojmë dhe gjithsesi do të jem e gëzuar në rast se gjatë muajve të ardhshëm do të arrihet tek zgjidhja e problemit të emrit. Kjo është diçka që nuk kemi pasur sukses. Por kjo çështje nuk varet vetëm nga Maqedonia, por edhe varet na Maqedonia”, deklaroi kancelarja gjermane.

Kancelarja gjermane Angela Merkel ka deklaruar se do të ishte e gëzuar në rast se gjatë muajve të ardhshëm do të zgjidhej kontesti i emrit.

Ajo këtë koment e bëri e pyetuar nga Deutsche Welle, se cilat janë pritjet e saj nga qeveria e re e Maqedonisë e cila pritet të marrë besimin e Parlamentit më 19 qershor.

“Ne duam që me Maqedoninë me shumë mirëkuptim të bashkëpunojmë dhe gjithsesi do të jem e gëzuar në rast se gjatë muajve të ardhshëm do të arrihet tek zgjidhja e problemit të emrit. Kjo është diçka që nuk kemi pasur sukses. Por kjo çështje nuk varet vetëm nga Maqedonia, por edhe varet na Maqedonia”, deklaroi kancelarja gjermane.

Ajo konfirmoi se më 28 gusht në Berlin do të organizohet konferenca e vendeve të Ballkanit Perëndimor.

Gjithashtu lexo

Përfaqësimi në ARM, reagon Lëvizja Besa – (FOTO & VIDEO)

Lëvizja BESA reagon ndaj deklarimeve të zëvendës ministrit të Mbrojtjes, Bekim Maksuti i cili shprehu …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *