Home / Lajme / Maqedoni / Prej sot fillon muaj i ramazanit

Prej sot fillon muaj i ramazanit

28 Qershor – Besimtarët mysliman në të gjithë botën sot nisën muajin e shenjtë të Ramazanit, agjërimin që zgjat një muaj.

Ky muaj është periudha kur besimtarët përmbahen rreptësisht nga ngrënia, pirja dhe kënaqësitë trupore që nga paralindja e diellit deri në perëndim të tij. Ramazani vjen çdo vit dhjetë ditë më herët dhe zgjat 30 ditë. Pas përfundimit të tij është Festa e Bajramit të Madh. Ndërsa sot qyteti i tetovës ëhstë i boshadisurë , qytetarët e tetovës sot nuk janë ë livëzije të madhe përveça tuyare që kanë për të kryerë ndonjë obligim.

Ndërsa për dallim nga ditët tjera restorantët dhe kafiteritë janë të boshatisura. Shumë restorante kanë ofruar meny për iftar, ndërsa qyteti i tetovës pritet të frekuentohet në orët e mbrëmjes pas iftarit.

Me rastin e mujatë të ramazanit Televizoni Koha të gjithë besimtarëve mysliman u uron këtë festë të madhe islame, ndëra për këtë muaj të shejt Televizoni Koha si gjithmonë ju ka përgatitur një program të pasur me përmbatje fetare në bashkëpunim me Forumin Rinor Islam dhe muftenin e Tetovës.

Edhe këtë vit në Televizionin regjional Koha do të keni mundësi që në mënyrë ekskluzive të përcjellni ifarin në mënyrë të drejtpërdrejtë nga xhamitë e Tetovës.

Gjithashtu lexo

Lumi në Poroj të Tetovës ende mbetet pezull, banorët bllokojnë rrugën Tetovë-Jazhincë

Banorët e fshatit Poroj, sot (18 gusht), prej ora 14:00 e kanë bllokuar rrugën rajonale …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *