Home / Lajme / Maqedoni / Banorët e fshatit Vicë ankohen për prerjen e malit (VIDEO)

Banorët e fshatit Vicë ankohen për prerjen e malit (VIDEO)

Tetovë, 19 Korrik – Ankohen banorët e fshatit Vicë ndaj prerësve ilegal të drunjëve sipas tyre prerësit ilegal bashkpunojn me institucionet shtetrore.

Banorët e fshatit Vicë të malësisë së Tetovës, janë duke u përballuar me mungesën e drunjëve për ngrohje, prerja e pakontrolluar sipas tyre është duke vazhduar nga viti 2002 dhe ata kanë ardhur në një situatë që të mos kenë as dru për ngrohje për veten e tyre.

Banorët e revoltuar të fshatit Vicë për Televizionin Koha thanë se institucionet  të cilët duhet të përkujdesen për mbrojtjen e malit nga prerësit ilegal nuk janë duke marrë asnjë masë në këtë aspekt dhe një pjesë bukur e madhe e malit tash më është prerë. Ata thojnë pot të shkojsh të marrësh një kalë me dru për në shtëpi të sanksionojnë ndërsa në anën tjetër ata nuk janë duke parë ata që kalojnë me kamion pranë tyre, ata tash më janë bërë bashkëpjesmarës në këtë krim që është bërë malit, mali është i shtetit dhe ata janë duke e prerë në mënyrë të pakontrolluar nga bashkëpunëtorët e tyre thonë banorët.

Edhe pse mali sharr është i pasurë me dru, në këto anë të malisë së Tetovës druri për ngrohje është në shënjestër të prerësve ilegal, i vetimi produkt por të cilën e kanë pasurë pa pagesë për të mbijetuarë banorët e malsisë së Tetovës ka qenë druri, por sipas tyre me prerjen e të njetit ata nuk kanë më arsyje pse të jetojnë atje. /Tv Koha/

Gjithashtu lexo

Përfaqësimi në ARM, reagon Lëvizja Besa – (FOTO & VIDEO)

Lëvizja BESA reagon ndaj deklarimeve të zëvendës ministrit të Mbrojtjes, Bekim Maksuti i cili shprehu …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *