Home / Lajme / Rajon / Isa Mustafa zgjidhet Kryetar i Parlamentit me 65 vota

Isa Mustafa zgjidhet Kryetar i Parlamentit me 65 vota

Prishtinë, 17 Korrik – Isa Mustafa, kreu i Lidhjes Demokratike të Kosovës, është zgjedhur Kryetar i ri i Parlamentit të Republikës së Kosovës.

Për të votuan 65 deputetë, Vetëvendosje abstenoi, ndërkaq në sallë ishin 82 deputetë.

Zgjedhja e tij u bë pa praninën e deputetëve të PDK’së, të cilët dolën nga salla në pëpjekje për t’ia pamundësuar partive tjera që ta zgjedhin Kryeparlamentarin. Pavarësisht kësaj, në sallë mbeten deputetët e LDK’së, AAK’së dhe Nismas, po ashtu ata të Vetëvendosjes dhe të gjithë deputetët e pakicave.

Tash vazhdohet me zgjedhjen e nënkryetarëve të Parlamentit të ri.

Gjithashtu lexo

Bashkimi emocional pas 3 vjetësh, i fëmijës së rrëmbyer nga ISIS, me familjen e tij (Video)

Një djalë 12-vjeçar jazidi është bashkuar me nënën e tij në Kanada tre vjet pasi …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *