Home / Lajme / Maqedoni / Kuik replikon Merkelin: Nëse Maqedonia është Shkup, Gjermania është Rajhu i Katërt

Kuik replikon Merkelin: Nëse Maqedonia është Shkup, Gjermania është Rajhu i Katërt

Nikozia, 19 korrik – Terenc Kuik, zëdhënës i partisë opozitare qipriote Grekët e Pavarur, ka reaguar rreth deklaratave të kancelares gjermane Angela Merkel për Maqedoninë.

Ai ka thënë se nëse Angela Merkel do të Maqedoninë të thërras Shkup, në këtë mënyrë injoron objektivat greke dhe rezoluatat e Organizatës së Kombeve të Bashkuara.

“Nëse ju e përdorni këtë emërim, atëherë juve nuk duhet të ju pengojë që Gjermaninë ta quajmë Rajhu i Katërt”, ka thënë Kuik.
Gjatë samitit në Berlin, Merkel ka bërë thirrje për të gjetur zgjidhje kreative për çëshjen e emrit të Maqedonisë.

Gjithashtu lexo

Starnawski përsëri zhytet në Matkë

Zhytësi i famshëm speleologjik, Krzysztof Starnawski nga Polonia, së bashku me ekip të zhytësve vendas …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *