Home / Lajme / Maqedoni / Protestusit afrohen te barrikada e policisë

Protestusit afrohen te barrikada e policisë

Shkup, 18 Korrik – Sela kerkoi qe gjate protestes se ardhshme kordoni policor te mos vendoset te qendra tregtare Mavrovasja, ne protesten tjeter deshirojme te protestojme para Qeverise, Kuvendit, Gjykates do te protestojme me flamuj kombetar sepse ky eshte i vetmi flamur qe na bashkon neve te gjitheve.

Protestuesit kanë arritur te barrikada e policisë, ku po brohorasin. Protestuesit mbajnë parulla në të të cilat shkruhet: “Ndal skenarëve politikë”, “Stop komplotit ndaj UÇK-së”, “Respektoni faktet”, “Ku i kalojnë pushimet Ali Ahmeti dhe Menduh Thaçi”, “E 1=DBK”.

Për momentin masës i është drejtuar Zeadin Sela. I pranishëm në protestë është edhe ish-deputeti Hisni Shaqiri. Sela kërkoi nga protestuesti që të protestohet në menyre te qete te mos kete incidente. Ai tha se kjo proteste nuk eshte vetem proteste kunder rastit “Monstra” por dhe kunder shume pa drejtesive qe u jane bere shqiptareve, eshte proteste kunder diskriminimit ne miratimin e buxhetit shteteror, diskriminim ne kulture, arsim etj. Ai u beri apel edhe profesoreve universitare studenteve, intelektualeve, figurave tjera publike qe ti bashkangjiten protestes. Poashtu Sela kerkoi qe gjate protestes se ardhshme kordoni policor te mos vendoset te qendra tregtare Mavrovasja, ne protesten tjeter deshirojme te protestojme para Qeverise, Kuvendit, Gjykates do te protestojme me flamuj kombetar sepse ky eshte i vetmi flamur qe na bashkon neve te gjitheve.

Gjithashtu lexo

Stejt Departamenti: Qeverisja e VMRO-së ka nxitur diskriminim fetar në Maqedoni

Grupet religjioze në Maqedoni vlerësojnë se ish-Qeveria e VMRO-DPMNE-së e ka favorizuar Kishën Ortodokse – …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *