Home / Lajme / Maqedoni / Samaras: Gjuha maqedonase u shpik nga komunistët

Samaras: Gjuha maqedonase u shpik nga komunistët

3 korrik-Ky është realiteti politik sot. Sa për Greqinë, ne mendojmë se Shkupi tregon papajtueshmëri të madhe dhe kjo është një shenjë e keqe jo vetëm për Greqinë, por për të gjithë botën – tha Samaras.

Kryeministri grek Antonis Samaras dje në Parlamentin Evropian në Strasburg tha se ai nuk e dinte për ekzistencën e gjuhës maqedonase dhe se gjuha u shpik nga komunistët.

Kur u pyet se si Maqedonia do të përparojë drejt integrimit evropian, duke qenë se pengesa kryesore është mosmarrëveshja e emrit me Greqinë, Samaras tha se papajtueshmëria është një shenjë e keqe për të gjithë botën.

Procesi i bashkimit nuk është sipas planit, por në merita. Këshilli i Evropës vendosi të hapë negociatat me vendet që sot nuk përputhen kriteret, sepse ajo vë në dyshim besueshmërinë e tërë procesit të zgjerimit në Bashkimin Evropian. Kur më pyesni mua pyetje , unë dua të shtoj se kur papajtueshmëria zëvendëson dialogun, gjërat bëhen shumë vështirë për t’u zgjidhur. Jashtëzakonisht e vështirë. Ky është realiteti politik sot. Sa për Greqinë, ne mendojmë se Shkupi tregon papajtueshmëri të madhe dhe kjo është një shenjë e keqe jo vetëm për Greqinë, por për të gjithë botën – tha Samaras.

Gjithashtu lexo

Lumi në Poroj të Tetovës ende mbetet pezull, banorët bllokojnë rrugën Tetovë-Jazhincë

Banorët e fshatit Poroj, sot (18 gusht), prej ora 14:00 e kanë bllokuar rrugën rajonale …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *