Home / Lajme / Maqedoni / Të dënuarit politik presin vendimin e Brukselit (VIDEO)

Të dënuarit politik presin vendimin e Brukselit (VIDEO)

Tetovë, 14 Korrik – Shpëtim Pollozhani kryetar i Shoqatës së ish të përndjekurve politik në Maqedoni presin vendimin e fundit të Brukselit, është duke u zhvilluar gjygji kundër Maqedonisë në Bruksel dhe më pas do të shohim se cfarë do të bëjmë, transmeton Televizioni Koha.

Shoqata e ish të përndjekurve politik në Maqedoni disa herë kanë protestuar për të drejtat e tyre me crast kanë kërkuar zhdëmtimin e tyre njejtë si maqedonasit. Ata kanë kërkuar një ligj me anë të të cilit do të bëhej zhdëmtimi i qindra personave të dëmtuar dhe të persekutuar gjatë sistemit komunist. Shoqata e ish-të burgosurve politikë shqiptarë në Maqedoni ka bërë të ditur se drejtësinë do ta kërkojë në Gjykatat ndërkombëtare.

Shpëtim Pollozhani kryetar i Shoqatës së të ish të përndjekurve politik në Maqedoni për Televizionin Koha është shprehur se ata presin vendimin e fundit të Brukselit, është duke u zhvilluar gjygji kundër Maqedonisë në Bruksel dhe më pas do të shohim se cfarë do të bëjmë.

Në Tetovë, ka rreth 9 mijë ish të dënuar politik të cilët presin që në forma të ndryshme të zhdëmtohen. /Tv Koha/

Gjithashtu lexo

Lumi në Poroj të Tetovës ende mbetet pezull, banorët bllokojnë rrugën Tetovë-Jazhincë

Banorët e fshatit Poroj, sot (18 gusht), prej ora 14:00 e kanë bllokuar rrugën rajonale …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *