Home / Lajme / Maqedoni / Reportazh me saraçin Arif Mustafai nga Tetova

Reportazh me saraçin Arif Mustafai nga Tetova

14 gusht-Arif Mustafai Saraç në qytetin e Tetovës ëshët duke punuar me vite të tëra kurse ai profesionin e saraçit mundohet ta moderenizojnë edhe në punën e tij të përfshijë edhe gjësende të tjera si rregullimin e rypave, topave për fëmijë, çantave të lëkurës dhe shumë sende të tjera, njofton Tv Koha

Si shumë profesione tjera të vjetra edhe pofesioni I saraçit është duke u haruar nga gjeneratata e reja, raporton tv Koha.

Arif Mustafai Saraç në qytetin e Tetovës ëshët duke punuar me vite të tëra kurse ai profesionin e saraçit mundohet ta moderenizojnë edhe në punën e tij të përfshijë edhe gjësende të tjera si rregullimin e rypave, topave për fëmijë, çantave të lëkurës dhe shumë sende të tjera, njofton Tv Koha.

Ai thotë se rypat e kuajve janë këkesa më e veçantë për të cilët tash janë duke u porositurë vetëm nga fshatarët e Malësisë së Tetovës, transmeton Tv Koha.
Arifi shreson se fëmijët e tij të cilët janë të vegjël do të kenë interesim për këtë zanat të vjetër të cilën e ka trashëguar. Pasi që është ndër të rrallët ai u del në ndihmë shumë qytetarëve për nevoja të ndryshme që kanë të bëjnë me riparime.

Ndonëse në të kaluarën ka pasur me dhjetëra të tillë në këtë qytet dhe në rrethinë, tashmë ata mund ti numërosh me gishta. Arif Mustafai është ndër të rrallët të cilët e ushtron këtë profesion në pjesën qendrore të qytetit të Tetovës.Tv KOHA.

Gjithashtu lexo

Lumi në Poroj të Tetovës ende mbetet pezull, banorët bllokojnë rrugën Tetovë-Jazhincë

Banorët e fshatit Poroj, sot (18 gusht), prej ora 14:00 e kanë bllokuar rrugën rajonale …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *