Home / Lajme / Maqedoni / Vollers.Ende ka ndasi mes shqiptarëve dhe maqedonasve

Vollers.Ende ka ndasi mes shqiptarëve dhe maqedonasve

13 gusht-Në fjalimin e tij në konferencën me rastin e 13 Vjetorit të Marrëveshjes se Ohrit, Ambasadori i SHBA-ve në Shkup, Poll Volers, theksoi se edhe pas këtyre vitesh, ekzistojnë këto ndasi, ndërsa ftoj partitë politike të punojnë në tejkalimin e këtyre dallimeve.

Në një tribunë të organizuar me rastin e 13 vjetorit të nëshkrimit të Marrëveshjes së Ohërit sot në Shkup nuk kanë qenë të pranishëm përfaqësues të VMRO-DPMNE-së dhe PDSH-së. Në ndërkohë në këtë debat ambasadori I SHBA-ve Poll Vollers tha se edhe pas 13 vitesh nga nënshkrimi i Marrëveshjes së Ohrit kanë ngelur ndasitë mes maqedonasve e shqiptarëve.

Në fjalimin e tij në konferencën me rastin e 13 Vjetorit të Marrëveshjes se Ohrit, Ambasadori i SHBA-ve në Shkup, Poll Volers, theksoi se edhe pas këtyre vitesh, ekzistojnë këto ndasi, ndërsa ftoj partitë politike të punojnë në tejkalimin e këtyre dallimeve.

Lidhur me këtë përvjetor në cilësinë e organizatorit Musa Xhaferi tha se kjo është një datë e paqës dhe si e tillë duhet të respektohet.

Ish kryeministri Vllado Buçkovski, tha se VMRO-DPMNE I ik implementimin të ëksaj marrëveshje duke shprehur pakënaqësi që në këto debate gjithnjë mungpojnë përfaqësues të VMRO-DPMNE-së. në debatin e sotëm në SHkup floën edhe analistë dhe lider të partive më të vogla, të cilët shafqën brengë që Marrëveshja e Ohërot nuk është impleemntuar në tërësi dhe kjo krijon hapësirë.

Gjithashtu lexo

Përfaqësimi në ARM, reagon Lëvizja Besa – (FOTO & VIDEO)

Lëvizja BESA reagon ndaj deklarimeve të zëvendës ministrit të Mbrojtjes, Bekim Maksuti i cili shprehu …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *