Home / Lajme / Rajon / Rama:Maqedonia në NATO nëse zbaton Marrëveshjen e Ohrit

Rama:Maqedonia në NATO nëse zbaton Marrëveshjen e Ohrit

6 shtator-Kjo ka qenë deklaratë e fuqishme e kryeministrit shqiptar nga Samiti i liderëve botëror të NATO-s nga Kardifi i Uelsit, në një konferencë ku ishin qindra gazetarë nga media të ndryshme botërore. Kjo deklaratë është një mesazh i fortë për Qeverinë e Shkupit lidhur me implementimin e Marrëveshjes së Ohrit.

Kryeministri shqiptar Edi Rama deklaroi nga Samiti i NATO-s në Uels se Maqedonia në NATO nëse zbaton Marrëveshjen e Ohrit. (VIDEO)

Duke mbajtur një qëndrim të fortë kryeministri ka sqaruar se për ti celur rrugën Maqedonisë si pjesëtare të NATO-s , nevojitet zbatimi i përpikët i Marrëveshjes së Ohrit.

“Gjithë bashkë të punojnë me më shumë këmbëngulje dhe intensitet për të hapur rrugën edhe për Maqedoninë. Por duke bërë presion të domosdoshëm mbi palët që të zgjidhin dhe ti japin fund odisesë të tejzgjatur të emrit dhe nën ‘B’ duke kërkuar nga Qeveria e Shkupit që të respektojnë në frymën e duhur Marrëveshjen e Ohrit”, deklaroi kryeministri Edi Rama.

Kjo ka qenë deklaratë e fuqishme e kryeministrit shqiptar nga Samiti i liderëve botëror të NATO-s nga Kardifi i Uelsit, në një konferencë ku ishin qindra gazetarë nga media të ndryshme botërore. Kjo deklaratë është një mesazh i fortë për Qeverinë e Shkupit lidhur me implementimin e Marrëveshjes së Ohrit.

Kryeministri Rama edhe më parë ka bërë thirrje për zbatimin e kësaj marrëveshje, por duke u kritikuar edhe nga autoritetet qeveritare në Shkup.

Pas kësaj deklarate të fortë, pritet edhe reagimi i autoriteteve qeveritare të Maqedonisë

Gjithashtu lexo

Turqia kërkon rishikimin e kufijve detarë me Greqinë, grekët kundërpërgjigjen: Jemi gati edhe për luftë

Një ditë pas deklaratave të ministrit të Jashtëm turk, Mevlut Caushoglu, se zona e disa …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *