Home / Lajme / Maqedoni / Shqiponja e Sharrit gati për sezonin e gjuetisë

Shqiponja e Sharrit gati për sezonin e gjuetisë

10 tetor-Drejtuesit e shoqatës së Gjuetarëve Shiponja e Sharrit, kanë bërë të ditur se gjatë sezonit të kaluar nuk është dënuar asnjë gjuetarë për gjah të pajeluar dhe thyerje të rregullave të përcaktuara me ligj. Kjo shoqatë uron të gjithë gjuetarët që në sezonin 2014/2015 të kenë një gjah të suskesshëm.Për momentin në Maqedoni me të gjitha ligjet është i ndaluar gjahu ndaj Ariut dhe Risit, njofton tv Koha.

Me fillimin e sezonit të gjuetisë në rajonin Malit Sharr dhe më gjërë, edhe shoqatat e ndyrshme kanë filluar përgaitjet e tyre. Kështu të dielën Shoqata e gjuetarëve “Shqiponja e Sharrit” do të fillojë zyrtarisht sezonin e gjuetisë me një manifestim solemn. Kjo shoqatë mbulon një territori të madh të gjuetisë ndërsa përfshinë pjesën nga Lumi Shkumbine deri në atarrin mes fshatrave Pirok dhe Gradec, ndërsa në pjesën e poshtme të Pollogut prej Lumit Vardar e deri në fshatin Çegran. Nga kjo shoqatë kanë bërë të ditur se janë 350 gjuetarë të anëtarësuar të cilët presin që këtë vit të kenë një gjah të suksesshëm, kurse krahas pajisjeve të nevojshme poashtu kanë të angazhuar edhe roje të pyllit, raporton Tv Koha.

Drejtuesit e shoqatës së Gjuetarëve Shiponja e Sharrit, kanë bërë të ditur se gjatë sezonit të kaluar nuk është dënuar asnjë gjuetarë për gjah të pajeluar dhe thyerje të rregullave të përcaktuara me ligj. Kjo shoqatë uron të gjithë gjuetarët që në sezonin 2014/2015 të kenë një gjah të suskesshëm.Për momentin në Maqedoni me të gjitha ligjet është i ndaluar gjahu ndaj Ariut dhe Risit, njofton tv Koha.

Sektori për Punë të Brendëshme në Tetovë apelon që këto rregulla të respektohen, ku janë të theksuara në mënyrë rigoroze ku dhe kur mundet të dilet në gjueti, ngase dënimet për mos repsektimet të predispozitave nga ligji për gjueti janë shumë rigoroze, varësisht nga kundërvajtja. në periudhën e ardhëshme SPB-ja e Tetovës, në koordinim edhe me institucionet tjera do të përforcojë kontrollet në rajonet e gjuetisë dhe do të sanksionohen lëshimet dhe kundërvajtjet. Sezoni i gjuetisë fillon në muajin tetor dhe zgjatë deri në muajin shkurt.Tv Koha.

Gjithashtu lexo

Vetëndizet vetura e mërgimtarit – (VIDEO)

Të shtunën mbrëma në dalje të fshati Zherovjan për në fshatin Radiovcë, është vetë-ndezur në …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *