Home / Lajme / Maqedoni / 39 të infektuar nga HIV/SIDA gjatë 2014 në Maqedoni

39 të infektuar nga HIV/SIDA gjatë 2014 në Maqedoni

30 nëntor-37 veta të infektuarëve janë të gjinisë mashkullore, ndërsa dy pacientë të gjinisë femërore.
Sipas qyteteve, 20 janë në Shkup, 4 në Koçanë, 3 në Shtip, nga 2 në Shën Nikollë, Kavadarc dhe Prilep, 1 Tetovë, 1 Strumicë, etj.

Gjatë këtij viti në Maqedoni janë regjistruar 39 raste të reja të të infektuarëve me virusin HIV/SIDA.

Gjatë viti 2014 janë regjistruar edhe tre viktima që kanë ndërruar jetë si pasojë e këtij virusi.

37 veta të infektuarëve janë të gjinisë mashkullore, ndërsa dy pacientë të gjinisë femërore.

Sipas qyteteve, 20 janë në Shkup, 4 në Koçanë, 3 në Shtip, nga 2 në Shën Nikollë, Kavadarc dhe Prilep, 1 Tetovë, 1 Strumicë, etj.

Sipas moshës, 16 veta janë të moshës prej 20 – 29 vjeç, 2 veta të moshës 10 deri 19 vjeç, 14 të moshës 30 – 39 vjeç 4 veta mbi 60 vjeç dhe 3 veta nga 40 – 49 vjeç.portalb

Gjithashtu lexo

Lumi në Poroj të Tetovës ende mbetet pezull, banorët bllokojnë rrugën Tetovë-Jazhincë

Banorët e fshatit Poroj, sot (18 gusht), prej ora 14:00 e kanë bllokuar rrugën rajonale …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *