Home / Lajme / Botë / Katalonja voton “pro” shkëputjes nga Spanja

Katalonja voton “pro” shkëputjes nga Spanja

Por referendumi nuk njihet nga Madridi. Gjykata Kushtetuese e shpalli pak ditë më parë të jashtëligjshëm referendumin

bi 80% e votuesve në Katalonja janë shprehur “Pro” pavarësisë nga Spanja.

Ky është rezultati i referendumit të së djelës, i publikuar nga komisioni rajonal i zgjedhjeve, pas numërimit të mbi 90% të kutive të votimit.

Në votime morën pjesë 2 milion nga 6 milion persona me të drejtë vote.

Kreu i rajonit Artur Mas tha se së shpejti do të formohet qeveria e re e shtetit të pavarur të Katalonjas.

Por referendumi nuk njihet nga Madridi. Gjykata Kushtetuese e shpalli pak ditë më parë të jashtëligjshëm referendumin.

Procesi pritet të shkaktojë jo pak probleme në politikën spanjolle.

Gjithashtu lexo

Dy terroristë hidhen në erë në Turqi

Dy terroristë nga organizata ekstremiste dhe e ndaluar “Partia maoiste komuniste” u ngritën në erë …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *