Home / Lajme / Maqedoni / Kmpromis i ri pozitë dhe opozitë

Kmpromis i ri pozitë dhe opozitë

3 nëntor-Por nëse dialogu do të nisë, kjo nuk është e sigurt, sepse DW thotë se ka katër skenarë për zhvillimet deri në dhjetor.

VMRO dhe LSDM nuk përjashtojnë një kompromis të ri për zgjidhjen e krizës politike.

Kështu njofton sot DW në gjuhën maqedonase, duke iu referuar burimeve pranë dy partive politike.

Mësohet se Samiti i BE-së në dhjetor është arsyeja që këto dy forca politike të zbusin qëndrimet dhe të nisin dialogun.

Por nëse dialogu do të nisë, kjo nuk është e sigurt, sepse DW thotë se ka katër skenarë për zhvillimet deri në dhjetor.

Opsioni i parë është heqja e mandateve të deputetëve të opozitës, i dyti konstatimi i dorëheqjeve, i treti rinovimi i dialogut jashtë Kuvendit dhe i katërti vazhdimi i situatës status-quo.

Gjithashtu lexo

Stejt Departamenti: Qeverisja e VMRO-së ka nxitur diskriminim fetar në Maqedoni

Grupet religjioze në Maqedoni vlerësojnë se ish-Qeveria e VMRO-DPMNE-së e ka favorizuar Kishën Ortodokse – …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *