Home / Lajme / Maqedoni / USHT shënoi 106 vjetorin e ABC-së (VIDEO)

USHT shënoi 106 vjetorin e ABC-së (VIDEO)

Tetovë, 21 nëntor – Me rastin e 106 vjetorit të kongresit të alfabetit rektori i USHT-së Vullnet Ahmeti tha se kongresi i Manastirit ka kaluar në sakrifica të ngjajshme dhe për këtë shkak ne nderojmë këtë ditë të shenjtë për të gjithë shqiptarët kudo që jetojnë, transmeton Televizioni Koha.

Me rastin e 106 vjetorit të kongresit të alfabetit në Universitetin Shtetërorë të Tetovës është mbajtur një akademi solemne.

Rektori i USHT-së Vullnet Ahmeti tha se kongresi i Manastirit ka kaluar në sakrifica të ngjajshme dhe për këtë shkak ne nderojmë këtë ditë të shenjtë për të gjithë shqiptarët kudo që jetojnë, transmeton Televizioni Koha.

Nebi Dërvishi historian i njohur, tha se 22 nëntori dhe kongresi i manastirit në vitin 1908 është datë e rëndësishme, pasi që të gjithë fqinjët prisnin që në kongresin e manastirit shqiptarët do të përçahen por aty ndodhi e kundërta ata u bashkuan dhe u bënë më të fortë.Në këtë akademi përkujtimore u shfaq edhe një dokumetar dhe program artistik i përgaditurë nga ana e fakulteteit të arteve. /Tv Koha/

Gjithashtu lexo

Lumi në Poroj të Tetovës ende mbetet pezull, banorët bllokojnë rrugën Tetovë-Jazhincë

Banorët e fshatit Poroj, sot (18 gusht), prej ora 14:00 e kanë bllokuar rrugën rajonale …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *