Home / Lajme / Maqedoni / Bora nuk pengon procesin mësimor në Tetovë (VIDEO)

Bora nuk pengon procesin mësimor në Tetovë (VIDEO)

Tetovë, 29 dhjetor – Vonesa në procesin e mësimit ka pasur vetëm në orëtë e para ku kanë munguarë nxnënësit e Malisë së Tetovës të cilët për shkak të borës dhe rrugë të papastruar kanë hasur në vështirësi për të ardhur në shkollë, këtë e kanë konfirmuarë edhe disa banorë të Malësisë së Tetovës të fshatrave Veshallë, Brodec Vicë, Sellcë të cilët thanë se nxënësit me vështirësi kanë ardhur në shkollë.

Rreth 90 përqind e nxnënësve të shkollave fillore dhe të mesme sot kan qenë në bankat shkolle dhe të gjithë shkollat janë të pajisura me naftë dhe të ngrohta.

Vonesa në procesin e mësimit ka pasur vetëm në orëtë e para ku kanë munguarë nxnënësit e Malisë së Tetovës të cilët për shkak të borës dhe rrugë të papastruar kanë hasur në vështirësi për të ardhur në shkollë, këtë e kanë konfirmuarë edhe disa banorë të Malësisë së Tetovës të fshatrave Veshallë, Brodec Vicë, Sellcë të cilët thanë se nxënësit me vështirësi kanë ardhur në shkollë.

Ndërsa udhëheqësi i sektorit për veprimtari publike Ahmed Qazimi për Televizionin Koha tha se nxënësit kanë ardhur në shkollë dhe shkollat janë të ngrohta, sipas tij nga orët e mëngjesit anë pastruar disa oborre të shkollave të mesme, fillore dhe çerdheve.

Sipas Qazimit të gjitha shkollat janë të qëndrueshme dhe nuk ka asnjë rrezik për shembje të çatisë nga pesha e borës, sipas tij të gjithë shkollat janë të pajisura me naftë dhe lëndë djegëse, për ngrohje dhe të gjithë shkolla janë të ngrohta, transmeton Televizioni Koha.

Ndryshe mësimi në disa shkolla dhe të qytete të maqedonisë perendimore është ndërpresë për shkak të reshurave. /Tv Koha/

Gjithashtu lexo

Lumi në Poroj të Tetovës ende mbetet pezull, banorët bllokojnë rrugën Tetovë-Jazhincë

Banorët e fshatit Poroj, sot (18 gusht), prej ora 14:00 e kanë bllokuar rrugën rajonale …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *