Home / Lajme / Rajon / Kuvendi voton Qeverinë e re: Ja emrat e Kabinetit Mustafa!

Kuvendi voton Qeverinë e re: Ja emrat e Kabinetit Mustafa!

9 dhjetor-Kryeministri Mustafa me këtë rast u betua se me përgjegjësi do t’i kryejë detyrat e përcaktuara me Kushtetutë.Ai tha se do të punojë në interes të shtetit, zhvillimit ekonomik.

Me 73 vota për, 38 kundër dhe dy abstenime deputetët e Kuvendit të Kosovës votuan Qeverinë e Kosovës, me kryeministër Isa Mustafa.

Kryeministri Mustafa me këtë rast u betua se me përgjegjësi do t’i kryejë detyrat e përcaktuara me Kushtetutë.

Ai tha se do të punojë në interes të shtetit, zhvillimit ekonomik.

Betimin e nënshkruan edhe ministrat e Qeverisë.
Kabineti i Qeverisë Mustafa përbëhet nga këta emra:

1. Hashim Thaçi, zëvendëskryeministër dhe ministër i Jashtëm
2. Kujtim Shala, zëvendësministër dhe ministër i Kulturës
3. Branimir Stojanoviq, zëvendëskryeministër
4. Mahri Jagxhillar, ministër i Administratës Publike
5. Lubomir Mariq, ministër i Pushtetit Lokal
6. Arsim Bajrami, ministër i Arsimit Shkencës dhe Teknologjisë
7. Valon Murati, ministër i Diasporës
8. Hajredin Kuçi, ministër i Drejtësisë
9. Abdullah Hoti, ministër i Financave
10. Blerand Stavileci, ministër i Zhvillimit Ekonomik
11. Bekim Çollaku, ministër i Integrimeve Evropiane
12. Haki Demolli, ministër i FSK-së
13. Aleksandër Jabllanoviq, ministër për Komunitete dhe Kthim
14. Ferid Agani, ministër i Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor
15. Arban Abrashi, ministër i Punës dhe Mirëqenies Sociale
16. Edita Tahiri, ministër pa Portofol
17. Rasim Demiri, ministër pa Portofol
18. Memli Krasniqi, ministër i Bujqësisë
19. Skender Hyseni, ministër i Punëve të Brendshme
20. Imet Rrahmani, ministër i Shëndetësisë
21. Hikmete Bajrami, ministre e Tregtisë dhe Industrisë
/Telegrafi/

Gjithashtu lexo

Bashkimi emocional pas 3 vjetësh, i fëmijës së rrëmbyer nga ISIS, me familjen e tij (Video)

Një djalë 12-vjeçar jazidi është bashkuar me nënën e tij në Kanada tre vjet pasi …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *