Home / Lajme / Maqedoni / Shkolla Wilson school nikoqire e konferencës shkencore për Mehmet Pashë Derrallën

Shkolla Wilson school nikoqire e konferencës shkencore për Mehmet Pashë Derrallën

06 Dhjetor – Ne hapjen e konferences, pervec perfaqesues te institucioneve organizuese pjesemarrese ishin edhe anetare te Familjes Derralla te cilet, me fjalimet e tyre prekese, emocionuan publikun

Sot me fillim ne oren 12, ne hapesirat e Shkolles Wilson, u mbajt Konferenca Shkencore Nderkombetare: “102-Vjet Shtet Shqiptar e Mëpastaj – Çështja Shqiptare dhe Derrallajt.” Ne organizim te Pr. Dr. Arsim Sinani – President i Qendrës për Marrëdhënie Ndërkombëtare dhe Studime Ballkanike, dhe me perkrahjen e Komunes se Tetoves, dhe institucioneve te tjera, kjo konference ka qellim ngritjen e figures historike shqiptare te heroit kombetar Mehmet Pashe Derralles ne vendin qe ai e meriton.

Ne hapjen e konferences, pervec perfaqesues te institucioneve organizuese pjesemarrese ishin edhe anetare te Familjes Derralla te cilet, me fjalimet e tyre prekese, emocionuan publikun me pervojen, historite dhe mesazhet e tyre mbi perkujtimin e figurave historike kombetare.

Drejtoresha e Shkolles Wilson shprehu kenaqesine dhe nderin qe ky institucion vazhdon perkrahjen e nismave dhe organizimeve te ketilla qe per qellim kane ndergjegjesimin kombetar dhe perkujtimin e figurave te medha kombetare.

Organizatori Arsim Sinani pervec fjaleve pershendetese, theksoi qe nje nder qellimet kryesore te kesaj conference, eshte gjetja e eshtrave te gjeneralit Derralla dhe nderimi i tyre sic i ka hije ne nje heroi kombetar.

Gjithashtu lexo

Tym, zjarr e mbeturina në komunat shqiptare, politikanët bëhen gati për fushatë,rinia pa shpresa

Partitë shqiptare në Maqedoni kanë filluar përgatitjen për fushatën e zgjedhjeve lokale të cilat pritet …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *