Home / Lajme / Maqedoni / ADI denoncon institucionet më të korruptuara (VIDEO)

ADI denoncon institucionet më të korruptuara (VIDEO)

29 janar – Doganierët, gjykatësit, ministrat, policët, inspektorët tatimor, mjekët, kryetarët e komunave, liderët e partive politikë, avokatët, prokurorët, nëpunësit në ministri dhe në komunë, hetuesit, janë personat që janë më të korruptuar në Maqedoni.

Doganierët, gjykatësit, ministrat, policët, inspektorët tatimor, mjekët, kryetarët e komunave, liderët e partive politikë, avokatët, prokurorët, nëpunësit në ministri dhe në komunë, hetuesit, janë personat që janë më të korruptuar në Maqedoni. Këto të dhëna i ka shpalosur sot Asociacioni për Inicativë Demokratike ADI si dhe qendra maqedonase për bashkëpunim ndërkombëtar e përkrahurë nga USAID. Në këtë raport i cili është realizuar në vitin 2014 në Maqedoni, njofotn Televizioni Koha.

Sipas këtij raporti si faktiorë kyç të korrupsionit në Maqedoni janë se ata të cilët janë në pushtet dëshirojnë që shpejtë të pasurohen.

Sipas të anketuarëve 63.1% e tyre kanë dhënë para kesh në korrupsion 57, përqin kanë dhënë dhurata, dhe 3.9 përqind kanë kryerë ndonjë shërbimë atyre, transmeton Televizioni Koha.

Në top listën e të koruptuarëve në Maqedoni sipas këtij raporti radhiten këta instuticione dogana, gjyaktësit dhe policia, ndërsa profesionet më të koruptuarë janë Mjekët, nënpunësit komunal dhe nënpunësit e policisë. Sipas këtij raporti qytetarët numri më i madhë i tyre mendojnë se korrupsioni vetëm mund të zvogëlohet edhe atë me 49 % ndërsa vetëm 10% prej tyre mendoj se mund të çnjeroset. /Tv Koha/

Gjithashtu lexo

Lumi në Poroj të Tetovës ende mbetet pezull, banorët bllokojnë rrugën Tetovë-Jazhincë

Banorët e fshatit Poroj, sot (18 gusht), prej ora 14:00 e kanë bllokuar rrugën rajonale …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *