Home / Lajme / Maqedoni / Derivatet lirohen-çmimet të njejta

Derivatet lirohen-çmimet të njejta

13 janar-Më së shumti cmimet ndryshuan në transportin publik në tërë vendin me arsyetim se puna e tyre varet nga cmimet e naftës. Mirëpo këta dy muajt e kaluar kemi ulje të cmimeve të derivateve, ndërsa pikërisht ata që I rritën cmimet tash heshtin sepse duhet që të ulin cmimin. Taksistet e Tetovës të cilët sot I intervistuar kanë pohuar për Televizionin Koha se akoma nuk ndonjë ndryshin të cmimeve.

Duke filluar nga muaji kaluar por edhe këtë muaj vazhdimisht çmimet e derivateve të naftës shënojnë ulje.

Kjo është përshëndetur nga ana e qytetarëve sidomos vozitësve të cilët do të mund të qarkullojnë me derivate shumë të lira. Gati se 10 vite cmimet e këtyre vazhdimisht janë rritur dhe paralelisht në shumë sektorë u rritën dhe çmimet si pasojë e kësaj.

Më së shumti çmimet ndryshuan në transportin publik në tërë vendin me arsyetim se puna e tyre varet nga cmimet e naftës. Mirëpo këta dy muajt e kaluar kemi ulje të çmimeve të derivateve, ndërsa pikërisht ata që I rritën çmimet tash heshtin sepse duhet që të ulin çmimin. Taksistet e Tetovës të cilët sot I intervistuar kanë pohuar për Televizionin Koha se akoma nuk ndonjë ndryshin të çmimeve.

Kjo situatë ka revoltuar qytetarët sepse çmimet akoma janë si kanë qenë ndërsa çmimi I derivateve të naftës shënon ulje vazhdimit. Ata pohojnë se ashtu si është ulur çmimi I derivateve të naftës duhet të ulen edhe çmimet tjera në përgjithësi.

Ndryshe, Komisioni Rregullator për Energjetikë vendosi sot që derivatet e naftës të lirohen për 1.5 denarë. Nga mesnata çmimi i ri i Eurosuper BS 95 do të shitet për 60.50 denarë për litër, Eurosuper 98 për 62.50 denarë për litër, Eurodizeli do të shitet për 51.00 denar për litër.Tv Koha

Gjithashtu lexo

Përfaqësimi në ARM, reagon Lëvizja Besa – (FOTO & VIDEO)

Lëvizja BESA reagon ndaj deklarimeve të zëvendës ministrit të Mbrojtjes, Bekim Maksuti i cili shprehu …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *