Home / Lajme / Botë / “Financial Times”: Gazetarë budallenj, e gabuar të provokohet Islami

“Financial Times”: Gazetarë budallenj, e gabuar të provokohet Islami

8 janar-“Me këtë nuk duhen justifikuar aspak vrasësit, por është vetëm për të thënë se do të i ishte i vlefshëm një mirëkuptim në publikime të tilla, që pretendojnë se mbështesin lirinë, kur ndërkohë provokojnë myslimanët”.

Gazetarët dhe karikaturistët e “Charlie Hebdo”, janë sjellë si “budallenj”: kështu lexohet në një editorial tronditës të publikuar nga prestigjiozja amerikane “Financial Times” pak orë pas masakrës në Paris.

Sipas kësaj gazete, revista franceze ka mëkatuar me “editoriale pa logjikë dhe koti”, duke sulmuar Islamin.

“Edhe pse revista nuk ndalet para fyerjeve të vërteta, nuk është gjithsesi kampionia më bindëse e lirisë së shprehjes”, – lexohet akoma në “FT”.

“Me këtë nuk duhen justifikuar aspak vrasësit, por është vetëm për të thënë se do të i ishte i vlefshëm një mirëkuptim në publikime të tilla, që pretendojnë se mbështesin lirinë, kur ndërkohë provokojnë myslimanët”.

Gjithashtu lexo

Tërmet i fortë e goditi pjesën jugore të Altlantikut

Një tërmet me intensitet prej 6,7 ballësh sipas shkallës Rihter e goditi sot pjesën jugore …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *