Home / Lajme / Rajon / Historianët sërish kërkojnë shkarkimin e Jabllanoviqit

Historianët sërish kërkojnë shkarkimin e Jabllanoviqit

26 janar-
Në fakt, nëse një aplikanti që i është mohuar azili, vullnetarisht largohet nga Austria, ka të drejtë të merr një “ndihmë financiare”. Megjithatë, kjo nuk ka të bëjë me “reklamën” 500 eurosh, por rreth 50 euro, transmeton Telegrafi.

7Share
3Tweet
0Share
Lidhja e Historianëve të Kosovës “Ali Hadri” dega në Deçan, kërkoi sërish nga kryeministri i Republikës së Kosovës, Isa Mustafa, të shkarkoj nga detyra e ministrit për Kthim dhe Komunitete Aleksandër Jabllanoviqi.

Nën moton “paguani 30 euro dhe do të merrni 500 euro”, kompanitë e autobusëve nga Kosova aktualisht kryejnë një fushatë përmes reklamave për udhëtime në Austri.

Ata ftojnë qytetarët e Kosovës që të udhëtojnë për në Austri dhe të aplikojnë për azil.

Në fakt, nëse një aplikanti që i është mohuar azili, vullnetarisht largohet nga Austria, ka të drejtë të merr një “ndihmë financiare”. Megjithatë, kjo nuk ka të bëjë me “reklamën” 500 eurosh, por rreth 50 euro, transmeton Telegrafi.

Vitin e kaluar, 1901 persona nga Kosova kanë aplikuar për azil, ndërsa këtë vit tashmë ky numër ka arritur në 535.

Kujtojmë se Kosova është në mesin e pesë vendeve me më shumti azil kërkues në shtetin austriak. /Telegrafi/

Gjithashtu lexo

Vdes ish-kryeministri Bajram Rexhepi – (VIDEO)

Ish- kryeministri i Kosovës, Bajram Rexhepi ka ndërruar jetë pas një sëmundje për të cilën …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *