Home / Lajme / Botë / Kinë: Nga rrëmuja e Vitit të Ri në Shangai – 35 të vrarë

Kinë: Nga rrëmuja e Vitit të Ri në Shangai – 35 të vrarë

01 Janar – Raportohet se së paku 35 vetë janë vrarë dhe më se 40 të tjerë janë plagosur, nga rrëmuja me rastin e festimit të Vitit të Ri në qytetin jugor kinez, Shangai.

Kinë: Nga rrëmuja e Vitit të Ri në Shangai – 35 të vrarë

Raportohet se së paku 35 vetë janë vrarë dhe më se 40 të tjerë janë plagosur, nga rrëmuja me rastin e festimit të Vitit të Ri në qytetin jugor kinez, Shangai.

Zyrtarë të këtij qyteti thonë se incidenti ndodhi në hapësirën Bund, që ishte e mbushur me mijëra njerëz.

Rrëmuja filloi pak para mesnatës në sheshin Çen Ji.

Nuk është e qartë se çka e shkaktoi këtë rrëmujë në pjesën e qytetit, që është afër lumit Hangpu.

Zyrtarët e qytetit Shangai e kanë anuluar shoun laserik me drita, që kishin ardhur ta shikojnë afro 300 mijë njerëz.

Policia tha se i ka filluar hetimet për këtë incident të rëndë.

Shangai, njëri nga qytetet më të mëdha në botë, i ka afro 24 milionë banorë.

Gjithashtu lexo

Dy terroristë hidhen në erë në Turqi

Dy terroristë nga organizata ekstremiste dhe e ndaluar “Partia maoiste komuniste” u ngritën në erë …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *