Home / Lajme / Maqedoni / Ndotja sot alarmante ne Tetove dhe Shkup

Ndotja sot alarmante ne Tetove dhe Shkup

21 Janar – Sasia e grimcave PH 10 në Shkup arrin nga 250 deri në 300 mikrogram ndërsa në Tetovë është 300 mikrogram.

Ndotja e ajrit sot është alarmante në Shkup dhe Tetovë. Nga matjet e Ministrisë së ambientit jetësorë dhe planifikimit hapësinorë nëpërmjet pikave të matjeve, sasia e grimcave PH 10 në Shkup arrin nga 250 deri në 300 mikrogram ndërsa në Tetovë është 300 mikrogram.

Sipas specialistëve mjekë, makinat dhe industria e pakontrolluar sidomos Jugohromi po ndot ajrin.

Ndotje tej normave të palejuara shkakton sëmundje kancerogjene dhe jetë më të shkurtër.

Gjithashtu lexo

Lumi në Poroj të Tetovës ende mbetet pezull, banorët bllokojnë rrugën Tetovë-Jazhincë

Banorët e fshatit Poroj, sot (18 gusht), prej ora 14:00 e kanë bllokuar rrugën rajonale …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *