Home / Lajme / Maqedoni / Reformat në arsim, PDSH-ja kundërshton amendamentet e qeverisë

Reformat në arsim, PDSH-ja kundërshton amendamentet e qeverisë

9 janar-
PDSH-ja e Thaçit kundërshton amendamentet e propozuara nga ana e qeverisë VMRO-BDI. Derisa Qeveria mbetet në qëndrimin se nuk do të ketë shtyrje të ligjit për arsimin e lartë edhe përkundër pakënaqësisë së profesorëve dhe studentëve.

Në kuvendin e RM-së, në seancën e Komisionit për arsim shkencë dhe sport po zhvillohet debat mes deputetëve të PDSH-së dhe ministrit të arsimit Abdilaqim Ademi, rreth disa ndryshimeve në fushën e arsimit.

PDSH-ja e Thaçit kundërshton amendamentet e propozuara nga ana e qeverisë VMRO-BDI. Derisa Qeveria mbetet në qëndrimin se nuk do të ketë shtyrje të ligjit për arsimin e lartë edhe përkundër pakënaqësisë së profesorëve dhe studentëve.

Ndryshe profesorët dhe studentët nuk kanë ofruar asnjë amendament. Për ndryshimet e reja ligjore të ndërlidhura me arsimin e lartë janë paraqitur gjithsejtë 150 amendamente.

Gjithashtu lexo

Vetëndizet vetura e mërgimtarit – (VIDEO)

Të shtunën mbrëma në dalje të fshati Zherovjan për në fshatin Radiovcë, është vetë-ndezur në …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *