Home / Lajme / Maqedoni / Rritje enorme e ndotjes së ajrit

Rritje enorme e ndotjes së ajrit

11 janar-Qytetarët e Maqedonisë vazhdojnë të thithin ajër të ndotur. Aparaturat matëse të Ministrisë së Ambientit Jetësor sot treguan nivel shumë të lartë të përqendrimit të grimcave PM 10 në disa pjesë të Shkupit, Tetovës dhe Velesit.

Matjet zyrtare tregojnë se çdo ditë në këtë qytet ndotja është e lartë madje duke tejkaluar ndotjen e lejuar me dhjetëra herë. Koncetrimi i grimcave Pm10 në këto 11 ditë të kaluara ka qenë tepër i lartë, duke arritur deri në shifrën 900.

“Prandaj ne këtë vit do të kemi edhe më shumë aktivitet senzibilzuese kundër ndotjes. ne kemi vendosur vetëm tre tabela me mbishkrim “Mirëserdhët në qytetin më të ndotur”, por ne do të vendosim edhe të tjerë më të mëdhenj , do të vazhdojmë të protestojmë dhe ndrë fletushka për të vetëdijësuar më shumë popullatën për ndotjen”, deklaroi Arjanit Xhaferi nga EcoGuerilla.

Gjithashtu lexo

Foure mbështet reformat në OBRM-PDUKM (Foto)

Ish-euroambasadori në Maqedoni, Erwan Foure, përmes një shënimi të shkurtër në Maqedoni, ka përshëndetur iniciativën …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *