Home / Lajme / Maqedoni / Teste psiqike për zyrtarët për t`i dhënë leje për armë

Teste psiqike për zyrtarët për t`i dhënë leje për armë

30 janar-Sipas tij, psikologët dhe psikiatrët duhet të japin raporte për gjendjen psiqike të zyrtarit. Ndryshimi i ligjit për posedim të armëve nga personat zyrtar vjen pas dy incidenteve me armë zjarri të shkaktuara nga persona zyrtar, gjegjësisht pjesëtarë policie dhe ushtarak

Të gjithë personat zyrtar në Maqedoni që posedojnë armë zjarri do të duhet ti nënshtrohen testeve plotësuese psikiatrike dhe psikologjike. Këtë e ka informuar zëdhënësi i Qeverisë, Aleksandar Gjorgjiev.

“Me qëllim të përmirësimit të sistemit të prevenimit të dhunës, personat zyrtar që posedojnë armë përveç kontrolleve të rregullta sistematike, do të detyrohen ti nështrohgen edhe testeve dhe kontrolleve plotësuese psikologjike dhe psikiatrike”, theksoi Gjorgjiev, duke shtuar se këtu përfshihen policët, ushtarët dhe ushtarakët e tjerë dhe persona të tjerë zyrtar.

Sipas tij, psikologët dhe psikiatrët duhet të japin raporte për gjendjen psiqike të zyrtarit. Ndryshimi i ligjit për posedim të armëve nga personat zyrtar vjen pas dy incidenteve me armë zjarri të shkaktuara nga persona zyrtar, gjegjësisht pjesëtarë policie dhe ushtarak

Gjithashtu lexo

Lumi në Poroj të Tetovës ende mbetet pezull, banorët bllokojnë rrugën Tetovë-Jazhincë

Banorët e fshatit Poroj, sot (18 gusht), prej ora 14:00 e kanë bllokuar rrugën rajonale …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *