Home / Lajme / Rajon / Jabllanoviq: Do të bisedojmë me kryeministrin tonë Aleksandar Vuçiq

Jabllanoviq: Do të bisedojmë me kryeministrin tonë Aleksandar Vuçiq

5 shkurt-“Para së gjithash do të bisedojmë me kryeministrin tonë Aleksandar Vuçiq e pastaj brenda Listës Srpska do të ketë konsultime dhe do të merret qëndrim”, i ka thënë Jabllanoviq agjencisë serbe të lajmeve Beta, transmeton Gazeta Blic.

Kryeministri i Serbisë, Aleksandar Vuçiq dhe drejtori i Zyrës serbe për Kosovën, Marko Guriq do të bisedojnë sot me përfaqësuesit serbë të Kosovës.

Temë bisede e tyre do të jetë pjesëmarrja e mëtejme në institucionet e Kosovës.

Ministri i ndërruar për Komunitete dhe Kthim, Aleksandar Jabllanoviq më herët kishte thënë se do të ketë konsultime me kryeministrin serb.

“Para së gjithash do të bisedojmë me kryeministrin tonë Aleksandar Vuçiq e pastaj brenda Listës Srpska do të ketë konsultime dhe do të merret qëndrim”, i ka thënë Jabllanoviq agjencisë serbe të lajmeve Beta, transmeton Gazeta Blic.

Takimi në Beograd është thirrur pasi kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa ka ndërruar ministrin Aleksandar Jablanoviqin nga pozita e ministrit në Ministrinë për Komunitet e Kthim.

Jabllanoviq është edhe lider i Srpska-s e cila në Kuvendin e Kosovës ka 9 deputetë, ndërsa deri para ndërrimit, dy ministra dhe një zëvendëskryeministër.

Ndërrimi j Jabllanoviqt është bërë pas fyerjeve që ai ua bëri nënave gjakovare të viktimave të luftës dhe pas presionit të madh e protestave të opozitës

Gjithashtu lexo

Vdes ish-kryeministri Bajram Rexhepi – (VIDEO)

Ish- kryeministri i Kosovës, Bajram Rexhepi ka ndërruar jetë pas një sëmundje për të cilën …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *