Home / Lajme / Maqedoni / Zaev konfirmon:6 ambasadorë janë përgjuar

Zaev konfirmon:6 ambasadorë janë përgjuar

27 shkurt-Lidhur me këtë Lideri i Lidhjes Social Demokrate Zoran Zaev është pyetur sot nga gazetarët. Ai ka konfirmuar se janë përgjuar telefonat e gjashtë ambasadorëve në Maqedoni. “Gjashtë ambasadorë janë përgjuar” theksoi Zaev

Ambasadori italian në vend Ernesto Masimo Bellelli duke iu referuar deklaratave të liderit të LSDM-së Zoran Zaev në intervistën për Radio Evropa e Lirë, e cila do të publikohet të dielën, tha se ambasadorët e huaj në Maqedoni kanë qenë viktimë të përgjimitBëhet fjalë për disa ambasadorë të akredituar në vend dhe një pjesë e diplomatëve të cilët janë larguar nga Maqedonia. Bellelli tha se ka biseduar me kolegët e tij nga kori diplomatik i BE-së për mundësinë e tillë dhe se për këtë janë shumë të shqetësuar, edhe pse për momentin nuk kanë dëshmi për një gjë të tillë.Lidhur me këtë Lideri i Lidhjes Social Demokrate Zoran Zaev është pyetur sot nga gazetarët. Ai ka konfirmuar se janë përgjuar telefonat e gjashtë ambasadorëve në Maqedoni. “Gjashtë ambasadorë janë përgjuar” theksoi Zaev. Sipas tij kanë qenë të përgjuar ambasadorë të shteteve të fuqishme por nuk do të tregojmë se cilët janë.Zaev tha se cilët ambasadorë janë përgjuar atyre direkt në takime do t`u tregojë.

Gjithashtu lexo

Stejt Departamenti: Qeverisja e VMRO-së ka nxitur diskriminim fetar në Maqedoni

Grupet religjioze në Maqedoni vlerësojnë se ish-Qeveria e VMRO-DPMNE-së e ka favorizuar Kishën Ortodokse – …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *