Home / Lajme / Maqedoni / Kështu do të duket eklipsi diellor në Maqedoni kete te Premte

Kështu do të duket eklipsi diellor në Maqedoni kete te Premte

18 Mars – Eklipsi diellor do të ndodhë në orët e fundit të kalendarit (astronomik) të dimrit të këtij viti, më 20 mars, ditën e premte.

Eklipsi diellor do të ndodhë në orët e fundit të kalendarit (astronomik) të dimrit të këtij viti, më 20 mars, ditën e premte.

E gjithë ngjarja do të zgjasë 4 orë e 9 minuta, nga 07:41 UTC deri 11:50 UTC, dhe eklipsi maksimal do të jetë i dukshëm në 11:11 sipas kohës lokale, në vendin e ishullit Barentsburg, Svalabard. Në këtë vend e tërë ngjarja nga fillimi deri në fund të eklipsit do të zgjasë për 2 orë e 9 minuta, transmeton TetovaSot.

Në Maqedoni, eklipsi do të fillojë në 09:38 dhe do të zgjasë deri 11:55. Eklipsi maksimal, do të mbulojë rreth 45% dhe do të ndodhë në 10:46 sipas kohës lokale.

Në video ju mund të shihni një simulim të ekipsit të diellit

Gjithashtu lexo

Përfaqësimi në ARM, reagon Lëvizja Besa – (FOTO & VIDEO)

Lëvizja BESA reagon ndaj deklarimeve të zëvendës ministrit të Mbrojtjes, Bekim Maksuti i cili shprehu …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *