Home / Lajme / Maqedoni / Mogerini:Maqedonia tashmë është e destabilizuar

Mogerini:Maqedonia tashmë është e destabilizuar

4 mars-Në këtë situatë të caktuar në veçanti është e nevojshme, unë lexova rekomandimet e Parlamentit Evropian dhe ndjek debatin dhe jam e gatshme që të ndjek atë së bashku me komisionarin Han me të cilin puna jonë në Ballkan është e koordinuar dhe do të mbetet në agjendë”, deklaroi Federika Mogerini, Shefja e Diplomacisë së BE-së.

Brukseli e konsideron Maqedoninë tashmë të destabilizuar. Shefja e diplomacisë së BE-së Federika Mogerini duke iu përgjigjur një pyetjeje nëse kriza aktuale mund të prodhojë destabilizim në vend, Mogerini la të kuptohet se vendi tashmë është përfshirë nga destabiliteti. Ajo megjithatë e lë të hapur derën e BE-së duke thënë se Brukseli pikërisht në këto momente është më e gatshme se kur për të ofruar ndihmën në kapërcimin e krizës. Nga ana tjetër Komisionari për zgjerim Johanes Han, pasi dha një pasqyre të situatës reale në Maqedoni theksoi se institucionet e BE-së janë të gatshme të japin ndihmën e tyre por më parë vendi duhet të kthehet te standardet adekuate evropiane dhe ndërkombëtare.

“Për sa i përket pyetjes ndaj destabilizimit kam frikë se çështja tani nuk është më nëse do të ketë destabilizim. Maqedonia është në agjendë ashtu siç është në agjendë gjithmonë nevoja për mbështetje dhe ndihmë ndaj shteteve që janë kyçe për rajonin tonë, kur flasim për fqinjësinë, Ballkani nuk është as fqinjësi por është Evropë. Në këtë situatë të caktuar në veçanti është e nevojshme, unë lexova rekomandimet e Parlamentit Evropian dhe ndjek debatin dhe jam e gatshme që të ndjek atë së bashku me komisionarin Han me të cilin puna jonë në Ballkan është e koordinuar dhe do të mbetet në agjendë”, deklaroi Federika Mogerini, Shefja e Diplomacisë së BE-së.

“Unë jam në kontakt të vazhdueshëm me liderët në IRJM, ne ofruam asistencën tonë që të zgjidhim krizën politike aktuale, të gjitha partitë duhet të vihen në lëvizje duhet të respektojnë sundimin e ligjit, pavarësinë e gjyqësorit, lirinë e mediave dhe duhet të sigurojnë standarde të ngjashme apo të njejta të politike sa i përket punës së parlamentit, ashtu si në vendet e tjera. Prandaj anëtarët eminentë të Parlamentit Evropian kanë ofruar gatishmërinë për të arbitruar në mes të partive të ndryshme në shtet, ata kanë pranuar këtë mbështetje dhe do të shohim se cilat do të jenë hapat e ardhshëm, por në mënyrë që të ruhet perspektiva evropiane është me rëndësi të zgjidhen problemet në shtet dhe të kthehen në standardet adekuate evropiane dhe ndërkombëtare”, tha Johanes Han, Komisionar për Fqinjësi dhe Zgjerim.

Gjithashtu lexo

Përfaqësimi në ARM, reagon Lëvizja Besa – (FOTO & VIDEO)

Lëvizja BESA reagon ndaj deklarimeve të zëvendës ministrit të Mbrojtjes, Bekim Maksuti i cili shprehu …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *