Home / Lajme / Maqedoni / Së shpejti edhe një parti politike shqiptare në Maqedoni?

Së shpejti edhe një parti politike shqiptare në Maqedoni?

18 Mars – Ndër iniciatorët kryesor të kesaj lëvizje politike përmenden kryetari aktual i OVL-UÇK-së Besim Hoda ish funksionare të lartë të partisë Demokracia e Re

Sipas informatave jozyrtare Almakos mëson se skenës politike në Maqedoni pritet ti shtohet edhe një lëvizje politike. Ndër iniciatorët kryesor të kesaj lëvizje politike përmenden kryetari aktual i OVL-UÇK-së Besim Hoda ish funksionare të lartë të partisë Demokracia e Re si Nimetulla Saliu, Dritan Ramadani, Arjanit Hoxha të cilët u larguan nga DR pas afrimit të kësaj partie me BDI-në. Me emrave te perfolur per subjektin e ri përflitet edhe ish kryetari i Komunës së Haraçinës Bastri Bajrami.

Siç mëson Almakos takimet për lëvizjen e re politike janë intensifikuar gjatë ditëve të fundit. Kjo lëvizje politike pritet të përkrahet edhe nga një pjesë e diasporës shqiptare ne SHBA dhe Evropë.

Jozyrtarisht mësohet se disa eksponentë te kësaj lëvizje kanë pasur takimë edhe me lëvizjen e Ziadin Selës për të hapur mundësitë e bashkepunimit

Gjithashtu lexo

Lumi në Poroj të Tetovës ende mbetet pezull, banorët bllokojnë rrugën Tetovë-Jazhincë

Banorët e fshatit Poroj, sot (18 gusht), prej ora 14:00 e kanë bllokuar rrugën rajonale …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *