Home / Lajme / Maqedoni / The Guardian: Maqedonia drejt një krize të thellë

The Guardian: Maqedonia drejt një krize të thellë

1 mars-Në këtë shkrim shprehen shqetësime për demokracinë e brishtë, e cila gjendet në mes të padive për procesin e nisur nga pushteti të koduar si “Puç“ ndaj liderit opozitar maqedonas Zoran Zaev dhe në anën tjetër zbardhjen e përgjimeve nga ky i fundit.

Çka shkruan gazeta e mirënjohur britanike “The Guardian” për tensionet dhe krizën politike në Maqedoni.

Përmes një storje të saj gazeta britanike përshkruan zhvillimet e fundit, ku në qendër të vëmendjes është afera e përgjimeve.

Në këtë shkrim shprehen shqetësime për demokracinë e brishtë, e cila gjendet në mes të padive për procesin e nisur nga pushteti të koduar si “Puç“ ndaj liderit opozitar maqedonas Zoran Zaev dhe në anën tjetër zbardhjen e përgjimeve nga ky i fundit.

“The Guardian” shkruan se vendi po ballafaqohet me një krizë të përshkallëzuar politike, dhe se se shprehen shqetësime për ndërhyrjen e pushtetit tek gjykatat dhe mediat.

Gazeta britanike ka pyetur raportuesin special për Maqedoninë, eurodeputetin slloven Ivo Vajgl lidhur me këto zhvillime.

“Nuk dua të parashikoj skenarë katastrofal, por duhet të keni parasysh se bëhet fjalë për një sërë problemesh të hapura u përdorën fjalë të vrazhda dhe madje fjalor urrejtjeje. Ne i kemi parë skenarë të tillë edhe më herët në Ballkan, gjithçka fillon pikërisht në këtë mënyrë. Situata nuk duhet të nënvlerësohet. Është shumë serioze dhe ne duhet ta ndihmojmë Maqedoninë”, ka nënvizuar Vajgl.

Sipas “The Guardian” Brukseli zyrtar ka rritur sh

Gjithashtu lexo

Katër të lënduar në afër Gostivarit – (VIDEO)

Të shtunën mbrëma rreth orës 23 në autostradën Gostivar-Tetovë në afërsi të pikës së pagesës …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *