Home / Lajme / Maqedoni / Bomba e 15 kushtuar Sasho Mijallkovit

Bomba e 15 kushtuar Sasho Mijallkovit

1 prill-Pra, duhet të jap dorëheqjen si Ministër i Financave, në qoftë se unë nuk mund të mbyllët buxheti”, ku Zaevi thotë se personi është Zoran Stavrevski.Sipas Zaevit pikërisht nga buxheti I MPB-së nuk mund të shkurtohen mjetet për pajisjet që I ka blerë nga Izraeli.

Zoran Zaev ka shpërthyer sot bombën e 15 ku protagonist është Sasho Mijallkov, shef I shërbimit sekret të Maqedoni. Sipas Zaevit, para publikut është hetuar një skandal korrupsioni të madh edhe për Maqedoninë dhe më gjerë. Ky është një korrupsion i Sasho Mijalkov, pjesë e bisedimeve të konfirmuara që qëndron prapa megaskandalit edhe Nikolla Gruevski në pozitën e cila është e siguruar kjo marrëveshje.Këtu nuk flitet me shifra, është e qartë, shumat e sakta të parave të ryshfetit ne bizneset përmes Rusisë dhe Budapestit, tha lideri i LSDM, Zoran Zaev, në një konferencë për shtyp.Bëhet fjalë për blerjen e pajisjeve për inteligjencë nga Izraeli. Pajisjet e furnizuara janë asociuar nga Svetlana Kostova, dhe kontrata është bërë nëpërmjet Haikimi Haim nga Izraeli.Për të filluar për të negociuar Mijalkov ka kërkuar ryshfet 500 mijë euro, vetëm për të rifilluar bisedimet, ai kërkon deri në euro e fundit.Nga audio regjistrimet janë përmendur shuma prej 500.000 euro, do të shihet se kush është bashkëpunëtorja e Mijalkovit, ku Sasho e gëzon shumë për një vend si gjykatëse. Bëhet fjalë për Svetlana Kostova, nga pozita e gjyqtarit të Gjykatës Administrative vazhdon të kryejë punët e ndyra për Sasho Mijallkovit, tha Zaev.Lideri I LSDM-së Zoran Zaev ka prezantuar edhe SMS përmes të cilave thotë se kanë komunikuar Mijallkov, Hakemi dhe Kostova, dhe ku sipas tij, vërehet që kanë biseduar për dy transfere parash për Mijallkovin.“Një mesazh Hankei I shkruan Mijallkovit se janë lëshuar 540 mijë euro dhe pas kësaj Mijallkov pajtohet që të takohet me të. Dhjetë ditë pas takimit në SHkup, Haim Hakemi I ka transferuar Mijallkovit edhe 840 mijë euro”, tha Zaev.Ai shtoi se janë siguruar edhe dëshmi që tregojnë se shtetasi izraelit Hakemi shpeshehër ka ardhur në Maqedoni.Lideri i LSDM Zoran Zaev ka publikuar regjistrimet për të cilat ai thotë se është në mes Gordana Jankullovska dhe Zoran Stavrevski dhe Gordana Jankullovska që diskutojnë për mbylljen e buxhetit.“Pra, duhet të jap dorëheqjen si Ministër i Financave, në qoftë se unë nuk mund të mbyllët buxheti”, ku Zaevi thotë se personi është Zoran Stavrevski.Sipas Zaevit pikërisht nga buxheti I MPB-së nuk mund të shkurtohen mjetet për pajisjet që I ka blerë nga Izraeli.

Gjithashtu lexo

Përfaqësimi në ARM, reagon Lëvizja Besa – (FOTO & VIDEO)

Lëvizja BESA reagon ndaj deklarimeve të zëvendës ministrit të Mbrojtjes, Bekim Maksuti i cili shprehu …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *